استودیو نهال محک

مادر همه ی آهنگ های جاودانه

مادر همه ی آهنگ های جاودانه

درود بر همه دوستان مجاز موزیکی همراه، از امروز قصد داریم با داستانهایی نا گفته از موسیقی در بخش مقالات موسیقی در خدمت شما باشیم.

برای شروع داستان مادر همه ی آهنگ های جاوادنه را برای شما در ادامه می آوریم.

بیش از ۳۴۱۳ سال پیش در شهر بندری (اوگاریت) در مدیترانه، که حالا قسمتی از سوریه است آهنگ سازی ناشناس قطعه ای در مدح (نیکال) همسر خدای ماه نوشت. آهنگ و ترانه در کتیبه ای حجاری شدند. این قدیمی ترین قطعه موسیقی باقیمانده در جهان است.

کتیبه در دهه ۱۹۵۰ کشف شد، اما تا دهه ۱۹۷۰ کسی از ماهیت آن خبر نداشت. تا اینکه (اَن کیلمر) استاد دانشگاه (برکلی) کالیفرنیا موفق به رمزگشایی قسمتی از نقوش آن شد، که نت های موسیقی بودند و به خط میخی نوشته شده بودند.

او از طریق مقایسه با کتیبه های بابلی که قبلا بر روی آن ها کار کرده بود – از جمله کتیبه ای چهار هزار ساله در مورد چگونگی کوک کردن ساز زهی کهنی به شکل چنگ امروزی – نوشته های کتیبه مزبور را تشخیص داده بود، اینطور به نظر می آمد که آهنگ بر مبنای گامی هفت نتی مشابه آن چه که ما امروز استفاده می کنیم نوشته شده باشد.

کیلمر به طور حیرت انگیزی موفق شد قطعه را نت به نت بازسازی کند، تا این آوای گم شده بار دیگر برای گوش های امروزی به اجرا در بیاید.

البته که برای دریافت حق امتیاز اثر کمی دیر بود. این ترانه به زبان باستانی (هورانی) نوشته شده است. با اینکه متن دقیق آن نامفهوم است، نام نیکال به راحتی قابل تشخیص است. و کیلمر یکی از بندهای آن را این گونه ترجمه کرده است: (تو آن ها را، در سویدای دلت دوست می داری.)

نسخه های متعددی از (مدیحه ای برای نیکال) توسط موسیقی دان های مدرن اجرا شده است که از جمله آن می توان به (ریچارد کراکر) موسقی شناس و (ملک جندلی) پیانیست سوری اشاره کرد.

مکان دقیق (اگاریت) شهر باستانی متعلق به عصر برنز، برای باستان شناسان ناشناخته بود، تا اینکه یک کشاورز سوری در حال شخم زدن زمین اش، به صورت اتفاقی مقبره کهنی را پیدا کرد. حفاری های بعدی منجر به کشف یکی از مهمترین شهرهای دوران باستان شد.

برگرفته از کتاب ۱۰۰ داستان نافته از موسیقی نوشته ریک بیر ترجمه البرز قریب

برای خرید کتاب به وب سایت انتشارات معین مراجعه نمایید.

 
لینک مستقیم
تبلیغات تبلیغات